Ploter laserowy CO2 grawerka 6040 , 60 W – precyzja do małych i średnich serii
Jeśli szukasz maszyny, która pozwala grawerować i wycinać z dużą powtarzalnością, Ploter laserowy CO2 grawerka 6040 , 60 W to konstrukcja stworzona z myślą o praktycznych zastosowaniach warsztatowych i produkcyjnych. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy liczy się detal, czysta krawędź i możliwość realizowania wielu zleceń bez długiego przygotowania.
Model ten pracuje w technologii CO2, dzięki czemu obróbka obejmuje szeroką grupę materiałów: od tworzyw sztucznych, przez drewno i sklejkę, aż po szkło, korek czy tkaniny. To urządzenie, które dobrze odnajduje się przy drobnych elementach w niewielkich i średnich seriach, gdzie liczy się zarówno czas, jak i jakość wykończenia.
Stół „plaster miodu”, red-dot i wbudowany odciąg – wygoda pracy na co dzień
W codziennym użytkowaniu liczą się detale. W tym ploterze zastosowano stół roboczy typu plaster miodu z elektrycznie regulowaną wysokością, co ułatwia ustawienie ogniska dla różnych grubości materiałów. Takie rozwiązanie pomaga utrzymać stabilność procesu i lepiej kontrolować efekty grawerowania.
Warto też zwrócić uwagę na systemy wspierające operatora: wskaźnik laserowy red-dot ułatwia precyzyjne pozycjonowanie, a nadmuch powietrza pomaga w pracy przy cięciu i czyszczeniu strefy obróbki. Dodatkowo ploter posiada wbudowany odciąg oparów oraz podświetlanie, które poprawiają widoczność podczas ustawiania i kontroli przebiegu pracy.
Ogromnym atutem jest również typ prowadnicy wewnętrznej, na której osadzona jest głowica z soczewką. Konstrukcja jest stabilniejsza niż w wielu innych modelach, co sprzyja dokładności i równomiernym efektom.
Sterownik Ruida – podgląd projektu na 3,5″ i praca bez kombinowania
W sercu urządzenia znajduje się cyfrowy sterownik Ruida. To rozwiązanie, które w praktyce daje wyraźnie więcej niż proste systemy sterowania laserami CO2. Zamiast ograniczać się do podstawowej obsługi przez komputer, zyskujesz możliwość sterowania i weryfikacji parametrów bezpośrednio na panelu.
Kontroler umożliwia podgląd projektu na 3,5″ wyświetlaczu. Wbudowane opcje pozwalają na pełną personalizację ustawień cięcia i grawerowania bez konieczności każdorazowego modyfikowania pliku na komputerze. Dzięki temu proces przygotowania produkcji jest szybszy, a pracownicy mogą sprawniej realizować zlecenia.
Oprogramowanie dołączone do plotera pozwala zapisywać projekty na dysk zewnętrzny (pendrive USB) i uruchamiać je bezpośrednio przez port USB w maszynie. Sterownik współpracuje z powszechnie znanym oprogramowaniem RDWorks, co ułatwia dopasowanie workflow do istniejących nawyków.
Co można obrabiać? Materiały do cięcia i grawerowania
Ploter laserowy CO2 grawerka 6040 , 60 W został zaprojektowany do pracy z wieloma surowcami. W zależności od mocy lasera, ogniskowej soczewki oraz typu materiału możesz osiągać różne efekty – od czytelnych grawerów po wycinane elementy o precyzyjnych konturach.
Cięcie metali: brak. Grawerowanie metali: możliwe jest grawerowanie powierzchni metalowych lakierowanych. To ważna informacja, jeśli w ofercie masz elementy dekoracyjne lub personalizacje na metalach.
W przypadku tworzyw i materiałów pochodnych ploter obejmuje m.in. akryl, ABS, gumę, PA, PTB, PC, PE, PES, PER, PI, POM, PP, PPS, PS, PUR oraz PVC. Dla obszaru „pozostałe materiały” producent wskazuje m.in. drewno, sklejkę, MDF, papier, skórę, tekturę, korek i tkaniny – zarówno do cięcia, jak i grawerowania (z rozszerzeniem o szkło i kamień w obszarze grawerowania).
Parametry, które robią różnicę w detalach
Żeby grawer wyglądał równo, a cięcie było powtarzalne, liczą się konkretne liczby. Ten ploter oferuje pole robocze 400×600 mm, a prędkości pracy pozwalają dopasować tempo do rodzaju zadania. W praktyce oznacza to, że zarówno drobne oznaczenia, jak i większe projekty w formacie 60×40 cm mogą być realizowane sprawnie.
Rozdzielczość ekranu wynosi 2000 dpi, a dokładność pozycjonowania 0,01 mm wspiera pracę z grafiką wektorową i tekstem. Producent podaje też minimalny rozmiar litery 1×1 mm, co jest istotne przy personalizacjach i grawerach z drobną typografią.
Głowica ma regulację wysokości ok. 2 cm, a maksymalna wysokość głowicy to 22,5 cm. Zastosowano soczewkę o parametrach: średnica 18 mm oraz ogniskowa 50,8 mm (2 cale), a także lustra o średnicy 20 mm. Napęd zapewnia silnik krokowy.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Model / nazwa | Ploter laserowy CO2 grawerka 6040 , 60 W |
| SKU | 537741774b35 |
| Cena | 11040 zł |
| Moc lasera | 60 W |
| Typ lasera | Gaz CO2 |
| Pole robocze | 400 x 600 mm |
| Prędkość grawerowania | 0–700 mm/s |
| Prędkość cięcia | 0–35 mm/s |
| Grubość cięcia | 0–10 mm (w zależności od materiału) |
| Temperatura pracy | 5–40 ℃ |
| Min. rozmiar litery | 1 x 1 mm |
| Maks. wysokość głowicy | 22,5 cm |
| Rozdzielczość ekranu | 2000 dpi |
| Dokładność pozycjonowania | 0,01 mm |
| Głowica / regulacja | Regulacja wysokości ok. 2 cm |
| Soczewka | Średnica 18 mm / ogniskowa 50,8 mm (2 cale) |
| Lustra | Średnica 20 mm |
| Rodzaj silnika | Silnik krokowy |
| Pobór mocy | ≤300 W |
| Chłodzenie | Pompa wodna / opcjonalnie Chiller np. CW5200 |
| Żywotność tuby | 4000/4500 godzin |
| Komunikacja | Port USB + Pendrive |
| Środowisko systemu | Windows 2000 / XP / VISTA / WIN7 / WIN10 |
| Wymiary produktu | 1020 x 650 x 630 mm |
| Waga produktu | 75 kg |
| Gwarancja | 12 miesiące |
| Certyfikat | CE |
Zestaw i wyposażenie: co dostajesz przy zakupie
W tym modelu producent przewidział komplet elementów potrzebnych do uruchomienia pracy. W zestawie znajduje się Ploter CO2 60W 60×40 cm oraz systemy wspierające zarówno obróbkę, jak i komfort użytkowania.
W skład zestawu wchodzą m.in. wentylator do wyciągu spalin + rura elastyczna, pompa do wody oraz kompresor powietrza. Otrzymujesz także stół „plaser miodu”, a do sterowania i przygotowania projektów: oprogramowanie RDworks, oprogramowanie + kabel USB + przewód zasilający.
Nie zabrakło też akcesoriów usprawniających pracę: czerwony punkt red dot, oświetlenie LED oraz prowadnicę liniową w osi X. W zestawie uwzględniono również optykę ZnSE USA.
- Red-dot do szybkiego ustawiania położenia
- Wyciąg oparów i wentylacja wspierająca higienę pracy
Bezpieczna dostawa, kalibracja i gotowość do pracy
Ważnym aspektem jest sposób przygotowania urządzenia do transportu. Ploter wysyłany jest w specjalnej drewnianej skrzyni, co ma ograniczać ryzyko uszkodzeń w trakcie przewozu. Dla bezpieczeństwa użytkownika i sprzętu to rozwiązanie ma realne znaczenie.
Dodatkowo urządzenie jest testowane przed wysyłką. Co równie istotne, kalibrowane są ustawienia luster, tak aby ploter był gotowy do pracy po wyjęciu ze skrzyni. Dzięki temu można szybciej przejść z etapu instalacji do realizacji pierwszych zleceń.
Jeśli zależy Ci na maszynie, która łączy stabilną konstrukcję, dopracowane sterowanie i bogaty zestaw startowy, Ploter laserowy CO2 grawerka 6040 , 60 W będzie naturalnym wyborem do codziennej produkcji i personalizacji.